Addition of Similar Digit Numbers Shortcut tricks
Addition of Similar Digit
5+55+555 = ?
The result of the addition is 5+55+555 = 615.
The result of the addition is 5+55+555 = 615.
Shortcut Tricks
Step 1 : Take 5 Common and Replace all 5 with 1. 5(1+11+111).
Step 2 : Count number of digits in each number, i.e, 1=1(digit), 11=2(digit), 111=3(digit) and write down all digits together that is 123.
Step 3 : Multiply 5×123 = 615.
The final result is 615.
The final result is 615.
Addition of Similar Digit
3+33+333+3333 = ?
The result of the addition is 3+33+333+3333 = 3702.
The result of the addition is 3+33+333+3333 = 3702.
Shortcut Tricks
Step 1 : Take 3 Common and Replace all 3 with 1. 3(1+11+111).
Step 2 : Count number of digits in each number, i.e, 1=1(digit), 11=2(digit), 111=3(digit),
1111=4(digit), and write down all digits together that is 1234.
1111=4(digit), and write down all digits together that is 1234.
Step 3 : Multiply 3×1234 = 3702.
The final result is 3702.
The final result is 3702.
Addition of Similar Digit
7+77+777+7777+77777 = ?
The result of the addition is 7+77+777+7777+77777 = 86415.
The result of the addition is 7+77+777+7777+77777 = 86415.
Shortcut Tricks
Step 1 : Take 7 Common and Replace all 7 with 1. 7(1+11+111+1111+11111).
Step 2 : Count number of digits in each number, i.e, 1=1(digit), 11=2(digit),111=3(digit),1111=4(digit),11111=5(digit),and write down all digits together that is 12345.
Step 3 : Multiply 7×12345 = 86415.
The final result is 86415.
The final result is 86415.
Addition of Similar Digit
9+99+999+9999+99999+999999 = ?
The result of the addition is 9+99+999+9999+99999+999999 =1111104.
The result of the addition is 9+99+999+9999+99999+999999 =1111104.
Shortcut Tricks
Step 1 : Take 9 Common and Replace all 9 with 1. 9(1+11+111+1111+11111+111111).
Step 2 : Count number of digits in each number, i.e, 1=1(digit), 11=2(digit), 111=3(digit),1111=4(digit),11111=5(digit),111111=6(digit) and write down all digits together that is 123456.
Step 3 : Multiply 9×123456 = 1111104.
The final result is 1111104.
The final result is 1111104.
Addition of Similar Digit with Decimal Numbers Shortcut tricks
Addition of Decimal Numbers
0.5+0.55+0.555 = ?
The result of the addition is 0.5+0.55+0.555 = 1.605.
The result of the addition is 0.5+0.55+0.555 = 1.605.
Shortcut Tricks
Step 1: Take 5 Common and Replace all 5 with 0.1, 5(0.1 + 0.11 + 0.111).
Step 2: Replace (0.1+0.11+0.111) into 0.321 and Multiply 5(0.321) = 1.605
The final result is 1.605.
The final result is 1.605.
Addition of Decimal Numbers
0.6+0.66+0.666 = ?
The result of the addition is 0.6+0.66+0.666 = 1.926.
The result of the addition is 0.6+0.66+0.666 = 1.926.
Shortcut Tricks
Step 1:Take 6 Common and Replace all 6 with 0.1, 6(0.1 + 0.11 + 0.111).
Step 2:Replace (0.1+0.11+0.111) into 0.321 and Multiply 6(0.321) = 1.926.
The final result is 1.926.
The final result is 1.926.
Addition of Decimal Numbers
0.7+0.77+0.777+0.7777 = ?
The result of the addition is 0.7+0.77+0.777+0.7777 = 3.0247.
The result of the addition is 0.7+0.77+0.777+0.7777 = 3.0247.
Shortcut Tricks
Step 1:Take 7 Common and Replace all 7 with 0.1, 7(0.1 + 0.11 + 0.111 + 0.1111).
Step 2:Replace (0.1+0.11+0.111+0.1111) into 0.4321 and Multiply 7(0.4321) = 3.0247.
The final result is 3.0247.
The final result is 3.0247.
Addition of Decimal Numbers
0.9+0.99+0.999+0.9999+0.99999 = ?
The result of the addition is 0.9+0.99+0.999+0.9999+0.99999 =4.88889.
The result of the addition is 0.9+0.99+0.999+0.9999+0.99999 =4.88889.
Shortcut Tricks
Step 1:Take 9 Common and Replace all 9 with 0.1, 9(0.1 + 0.11 + 0.111 + 0.1111+0.11111).
Step 2:Replace (0.1+0.11+0.111+0.1111+0.11111) into 0.54321 and Multiply 9(0.54321) = 4.88889.
The final result is 4.88889.
The final result is 4.88889.
Addition of common difference in a series of numbers shortcut tricks
Example 1:
49, 55, 61, 67 and 73
here we apply the shortcut tricks which help us to get the result quick
Answer :
Step 1: Add the smallest number to biggest number that is 49 + 73 = 122
Step 1: Add the smallest number to biggest number that is 49 + 73 = 122
Step 2: then multiply the sum 122 x 5 = 610
Step 3: At last divide the number by 2, 610 / 2 = 305
Thus 49 + 55 + 61 + 67 + 73 = 305.
Example 2:
36, 44, 52, 60 and 68
here we apply the shortcut tricks which help us to get the result quick
36, 44, 52, 60 and 68
here we apply the shortcut tricks which help us to get the result quick
Answer :
Step 1: Add the smallest number to biggest number that is 36 + 68 = 104
Step 1: Add the smallest number to biggest number that is 36 + 68 = 104
Step 2: then multiply the sum 104 x 5 = 520
Step 3: At last divide the number by 2, 520 / 2 = 260
Example 3:
77, 82, 87, 92 and 97
here we apply the shortcut tricks which help us to get the result quick
77, 82, 87, 92 and 97
here we apply the shortcut tricks which help us to get the result quick
Answer :
Step 1: Add the smallest number to biggest number that is 77 + 97 = 174
Step 1: Add the smallest number to biggest number that is 77 + 97 = 174
Step 2: then multiply the sum 174 x 5 = 870
Step 3: At last divide the number by 2, 870 / 2 = 435.
Example 4 :
77, 66, 55, 44 and 33
here we apply the shortcut tricks which help us to get the result quick
77, 66, 55, 44 and 33
here we apply the shortcut tricks which help us to get the result quick
Answer :
Step 1: Add the smallest number to biggest number that is 77 + 33 = 110
Step 1: Add the smallest number to biggest number that is 77 + 33 = 110
Step 2: then multiply the sum 110 x 5 = 550
Step 3: At last divide the number by 2, 550 / 2 = 275.
Addition consecutive numbers shortcut tricks
Example 1: Find the addition of consecutive number from 23 to 29?
Ans:
Step 1: At first we add the smallest number to biggest number in the given group. Result is 23 + 29 =52.
Step 1: At first we add the smallest number to biggest number in the given group. Result is 23 + 29 =52.
Step 2: Then multiplication the result with amount of numbers in the given group of numbers 52 x 7 = 364.
Step 3: At we last divide the resultant product by 2, 364 / 2 = 182.
So the addition of all numbers in group from 23 to 29 is 182.
Example 2: Find the addition of consecutive number from 79 to 89?
Ans:
Step 1: At first we add the smallest number to biggest number in the given group. Result is 79 + 89 =168.
Step 1: At first we add the smallest number to biggest number in the given group. Result is 79 + 89 =168.
Step 2: Then multiplication the result with amount of numbers in the given group of numbers 168 x 11 = 1848.
Step 3: At we last divide the resultant product by 2, 1848 / 2 = 924.
So the addition of all numbers in group from 79 to 89 is 924.
Example 3: Find the addition of consecutive number from 56 to 69?
Ans:
Step 1: At first we add the smallest number to biggest number in the given group. Result is 56 + 69 =125.
Step 1: At first we add the smallest number to biggest number in the given group. Result is 56 + 69 =125.
Step 2: Then multiplication the result with amount of numbers in the given group of numbers 125 x 14 = 1750.
Step 3: At we last divide the resultant product by 2, 1750 / 2 = 875.
So the addition of all numbers in group from 56 to 69 is 875.
Example 4: Find the addition of consecutive number from 33 to 44?
Ans:
Step 1: At first we add the smallest number to biggest number in the given group. Result is 33 + 44 =77.
Step 1: At first we add the smallest number to biggest number in the given group. Result is 33 + 44 =77.
Step 2: Then multiplication the result with amount of numbers in the given group of numbers 77 x 12 = 924.
Step 3: At we last divide the resultant product by 2, 924 / 2 = 462.
So the addition of all numbers in group from 33 to 44 is 462.
Example 5: Find the addition of consecutive number from 82 to 99?
Ans:
Step 1: At first we add the smallest number to biggest number in the given group. Result is 82 + 99 =181.
Step 1: At first we add the smallest number to biggest number in the given group. Result is 82 + 99 =181.
Step 2: Then multiplication the result with amount of numbers in the given group of numbers 181x 18 = 3258.
Step 3: At we last divide the resultant product by 2, 364 / 2 = 1629.
So the addition of all numbers in group from 82 to 99 is 1629.
Addition combination of decimal and whole number Tricks
Example 1:
3.3 + 3.33 + 3.333 + 3.3333=?
The result of the addition is 3.3 + 3.33+ 3.333 + 3.3333 = 13.2963.
The result of the addition is 3.3 + 3.33+ 3.333 + 3.3333 = 13.2963.
Shortcut Tricks
Step 1: At First we can calculate the Decimal number 3 ( 0.4321 ) = 1.2963
Step 2: In Step 2 we can calculate the Whole numbers that is maximum number 3 digits is
= 3+3+3+3 So, 3 x 4 = 12
= 3+3+3+3 So, 3 x 4 = 12
Step 3: Now we can add both result of step 1 and Step 2 = ( 1.2963 + 12 ) = 13.2963.
Example 2:
5.5 + 5.55 + 5.555 + 5.5555 + 5.55555
The result of the addition is 5.5 + 5.55+ 5.555 + 5.5555 + 5.55555 =27.71605.
The result of the addition is 5.5 + 5.55+ 5.555 + 5.5555 + 5.55555 =27.71605.
Shortcut Tricks
Step 1: At First we can calculate the Decimal number 5 ( 0.54321 ) =2.71605
Step 1: At First we can calculate the Decimal number 5 ( 0.54321 ) =2.71605
Step 2: In Step 2 we can calculate the Whole numbers that is maximum number 5 digits is
= 5+5+5+5+5 So, 5 x 5 = 25
= 5+5+5+5+5 So, 5 x 5 = 25
Step 3: Now we can add both result of step 1 and Step 2 = ( 25 + 2.71605 ) = 27.71605.
Example 3:
7.7+7.77+7.777+7.7777+7.77777+7.777777
The result of the addition is 7.7+7.77+7.777+7.7777+7.77777+7.777777=46.580247.
7.7+7.77+7.777+7.7777+7.77777+7.777777
The result of the addition is 7.7+7.77+7.777+7.7777+7.77777+7.777777=46.580247.
Shortcut Tricks
Step 1: At First we can calculate the Decimal number 7 (4.580247 ) = 4.580247
Step 2: In Step 2 we can calculate the Whole numbers that is maximum number 7 digits is
= 7+7+7+7+7+7 So, 7 x 6 = 42
= 7+7+7+7+7+7 So, 7 x 6 = 42
Step 3: Now we can add both result of step 1 and Step 2 = ( 42 + 4.580247 ) =46.580247.
0 Comments
కామెంట్ను పోస్ట్ చేయండి